Działania z roku 2023/2024

Moje Przedszkole Jest Bezpieczne

Spacer po przedszkolu
Na przełomie października i listopada 2023 miało miejsce zapoznanie dzieci z wewnętrznym wyglądem budynku przedszkola. Poznanie pracy kucharek i konserwatorów oraz wyglądem ich stanowisk pracy. Poznanie charakteru pracy pielęgniarki oraz omówienie w jakich sytuacjach potrzebna jest jej pomoc. Uwrażliwienie dzieci na bezpieczne poruszanie się po schodach oraz korytarzach – spacer po schodach przedszkolnych z koniecznością trzymania się poręczy.

Ćwiczenia ewakuacyjne
Umożliwienie udziału w ćwiczeniach ewakuacyjnych i nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji, czyli takiej, która jest szybka, zorganizowana i pozbawiona elementów strachu i paniki.

Kodeks grupowy
Ustalanie i bieżące przypominanie o zasadach bezpiecznego korzystania z ogrodu przedszkolnego. Na początku roku szkolnego tworzenie grupowego kodeksu uwzględniającego zasady bezpiecznej zabawy w dniu codziennym.

Bezpieczna Droga Do Przedszkola

Warsztaty z policjantem
W dniu 19.10.2023 r. grupy uczestniczyły w warsztatach z policjantami w miasteczku ruchu drogowego na terenie pobliskiej szkoły. Dzieci miały okazję wziąć udział w warsztatach w terenie dzięki czemu utrwaliły wiedzę z zakresu bezpiecznego poruszania się po drodze.

Wycieczki
Przez cały rok szkolny dzieci uczestniczyły w wycieczkach w trakcie, których mogły utrwalać zasady właściwego zachowania się w środkach transportu publicznego (autobusach miejskich) oraz w autokarach, m.in. do Palmiarnii, MOK – u w Zabrzu czy Animal World a także Wioski Indiańskiej w Jaworznie, Muzeum Ognia w Żorach, wędrówkach górskich (Magurka Wilkowicka, Hala Boracza). Udział w wycieczkach pieszych, spacerach na terenie Zabrza (Ogród Botaniczny w Zabrzu, Park Miejski, ogródki działkowe) a w tym umożliwianie udziału w zabawach z wykorzystaniem placu manewrowego na terenie SP 25.


Akcja “Świeć przykładem”
Oglądanie i omawianie materiału edukacyjnego Komendy Miejskiej Policji z Gdyni skierowanego do dzieci na temat bezpiecznego poruszania się w rejonie drogi oraz prawidłowego zachowania podczas przechodzenia przez jezdnię.

Akcja „Odblaskowe Przedszkole”
Stworzenie i omówienie z dziećmi ulotki dotyczącej konieczności używania odblasków. Omówienie, po co potrzebne są pieszym odblaski na podstawie zajęć praktycznych.

Konkurs miejski „Ciemność rozjaśnij, nosząc odblaski”
Organizacja konkursu miejskiego, który został zorganizowany w celu zachęcania dzieci do korzystania z elementów odblaskowych, a także w trosce o bezpieczeństwo własne oraz innych ludzi.

Akcja edukacyjna „Dzieci uczą rodziców’’
Przeprowadzenie zajęć z ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”.  Tematem zajęć były ,,Bezpieczni w drodze’’.

Produkty Bezpieczne I Niebezpieczne

Klub zdrowego przedszkolaka
Rozmowa na temat sposobu odżywiania się. Wymienianie produktów, które należy jeść, a których unikać.

W zdrowym ciele zdrowy duch
Realizacja programu autorskiego mającego na celu upowszechnienie zdrowego odżywiania oraz zwiększenie częstotliwości kontaktów z przyrodą.

Program profilaktyczny „Cukierki”
Program miał na celu przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających oraz zagrożeń z nimi związanych, kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi.

Rozmowa z pielęgniarką
Umożliwienie cyklicznych pogadanek w czasie wolnym z pielęgniarką na temat lekarstw i zagrożeń wynikających zażywania ich bez opieki osoby dorosłej.

Nie Wpuszczam Obcych Do Domu, Wiem Jak Się Zachować Podczas Spotkania Z Nieznajomym

Warsztaty z policjantem

W dniu 19.10.2023r w sali przedszkolnej odbyły się wykłady na temat zasad bezpieczeństwa.

Pogadanki

Pogadanki na temat zachowania szczególnej ostrożności w stosunku do obcych osób. Prezentacja multimedialna “Budujemy bezpieczne domy”.

Mieszkanie Jest Miejscem Bezpiecznym

Zajęcia muzyczno-słuchowe
Prowadzenie zajęć muzyczno- słuchowych “Jaki dźwięk wydaje sprzęt”. Zadaniem dzieci były rozpoznawanie sprzętów AGD codziennego użytku na podstawie wydawanego przez nie dźwięku. Realizacja tematyki z zakresu sprzętu elektrycznego i elektronicznego używanego w domu, pracy, przedszkolu, na wsi itp.

Doświadczenia
Prowadzenie doświadczeń i eksperymentów fizyczno – chemicznych na podstawie wiedzy zdobytej po obejrzeniu prezentacji – uczenie się stawiania hipotez i wyciągania wniosków. Przeprowadzenie eksperymentu z erupcją wulkanu przy wykorzystaniu sody oczyszczonej i octu.

Budka dla jeża
Uczestniczenie w zajęciach z rodzicem. Używanie wiertarki przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Pieczenie pierników
Uczestniczenie w warsztatach z pieczenia pierników. Korzystanie z piekarnika przez osoby dorosłe, obserwacja przez dzieci. Samodzielne korzystanie z wałka i foremek do wykrawania kształtów.

Kształtowanie Czynności Samoobsługowych, Nawyków Higienicznych I Kulturalnych

Trening czystości
Organizowanie cyklicznych spotkań z pielęgniarką, instruktaż dotyczący dbania o higienę. Trening czystości i samodzielności w toalecie.

W zdrowym ciele zdrowy duch
Realizacja programu autorskiego „W zdrowym ciele zdrowy duch” oraz zagadnień z podstawy programowej związanych z higieną osobistą.

Moje ubranka
Wdrażanie do rozpoznawania znaczka indywidualnego w szatni i samodzielne ubieranie poszczególnych części garderoby.

Dyżury
Wprowadzenie dyżurów dla dzieci, w których miały określone zadania takie jak: codzienna pomoc przy posiłkach (rozkładanie talerzy, sztućców), odkładanie naczyń na wskazane miejsce, dokonywanie oceny miejsca po skończonym posiłku oraz samodzielne sprzątanie swojego stanowiska. Celem dyżurów było wyrabianie nawyków odpowiedzialności za czystość i samodzielność.

Dbamy O Swoje Zdrowie

Termometr
Omówienie i pokaz przyrządu do mierzenia temperatury, spotkanie z pielęgniarką a w tym uzupełnienie apteczki grupowej.

Sensoraczki
Realizacja autorskiego programu profilaktycznego „Sensoraczki”. Szerzenie wśród dzieci nawyku codziennego ruchu.

Zabawy ruchowe
Prowadzenie zajęć gimnastycznych w sali z użyciem strojów sportowych. Pokonywanie naturalnych przeszkód, wspinanie się na górkę przedszkolną i zbieganie z niej. Celami zabaw było doskonalenie sprawności motorycznych oraz nabywanie umiejętności właściwej reakcji na sygnał.

Zabawy sportowe
Systematyczne organizowanie zajęć z elementami gimnastyki na przedszkolnej sali gimnastycznej z wykorzystaniem dostępnego sprzętu, udział w zabawach sportowo – ruchowych na ogrodzie z zastosowaniem różnych form rywalizacji.

Zdrowe dzieci
Realizacja ministerialnego projektu „Zdrowe dzieci”. Omówienie znaczenia ruchu dla zdrowia każdego człowieka. Udział w zajęciach ruchowych, będących podstawą piramidy zdrowego stylu życia.

Mycie rąk
Celami projektu było zapoznanie dzieci z wszystkimi etapami prawidłowego mycia rąk wraz z uwrażliwianiem na spuszczanie wody po skorzystaniu z toalety oraz dokładne mycie rąk – również po zabawie i powrocie z podwórka. Realizacja projektu „Klub zdrowego przedszkolaka”, moduł „Wirusoochrona”.

Relaksacja
Zachęcanie do podejmowania prób wyciszania się podczas relaksacji poobiedniej przy wykorzystaniu właściwej muzyki lub czytaniu literatury dziecięcej, realizacja elementów ćwiczeń w oparciu o „uważność i spokój żabki”.

Świat Internetu
Zapoznanie z animacją edukacyjną, wyjaśnienie zasad bezpiecznego korzystania z komputera i telefonu komórkowego. Wyjaśnienie do czego służą te sprzęty i jak ważne jest przestrzeganie ustalonego czasu korzystania z nich.

Zajęcia
Przeprowadzenie zajęć o tematyce bezpiecznego Internetu w ramach projektu ,,Dzieci Uczą Rodziców’’.

Magiczne kryształy
Realizacja programu profilaktycznego „Magiczne kryształy”. Program skupiony wokół przemocy przedstawionej w mediach. Program ma charakter edukacyjny, jego zadaniem jest zapobieganie zjawisku agresji u uczestników. Cennym wzbogaceniem programu jest praca bezpośrednia z rodzicami, którzy odpowiadają za dzieci.

Rozumienie Zjawisk Atmosferycznych I Unikanie Zagrożeń

Kalendarz pogody
Prowadzenie kalendarza pogody, ocena warunków atmosferycznych panujących za oknem, cykliczne prowadzenie obserwacji na łonie natury. Oglądanie prognozy pogody i prowadzenie własnego kalendarza pogody przez wyznaczony okres czasu.

Pogoda
Obserwacja i nazywanie zjawisk atmosferycznych, takich jak: deszcz, wiatr, śnieg, burza, mgła za oknem (w tym z użyciem kart demonstracyjnych).

Słońce
Tworzenie prac plastycznych inspirowanych pogodą za oknem.

Jesteśmy Życzliwi I Uprzejmi Dla Innych

Czarodziejskie słowa
Wdrażanie do używania zwrotów grzecznościowych w stosunku do dzieci i osób dorosłych.

Być uprzejmym i życzliwym to ważna sprawa
Poznanie znaczenia słów: życzliwość i lojalność. 

Optymistyczne Przedszkole
Realizacja celów i zadań zawartych w programie „Optymistyczne Przedszkole” oraz organizacja „Optymistycznych Ogrodów”.

Święta grupowe
Wręczanie prezentów z okazji Dnia Chłopaka i Dnia Dziewczyny. Pamiętanie o używaniu zwrotów grzecznościowych adekwatnie do sytuacji.

Bawimy Się Bezpiecznie

Zabawy swobodne
Organizacja zabaw swobodnych w sali, po uprzednim ustaleniu zasad bezpiecznej zabawy. Przestrzeganie ustalonych zasad podczas zabaw w ogrodzie przedszkolnym, także podczas aktywności zorganizowanych.

Przestrzeganie Zasad Bezpieczeństwa

Ewakuacja
Przeprowadzanie próbnej ewakuacji w grupie. Zwrócenie uwagi na szybkie ubranie się przez dzieci. Utrwalenie numerów alarmowych podczas zajęć.

Straż pożarna

Spotkanie ze strażakami podczas Tygodnia Dziecka. Omówienie pracy strażaka oraz uświadomienie dzieciom przyczyn powstawania pożarów wynikających z niebezpiecznych zabaw prądem i zapałkami.

Świeć przykładem

W związku z tym, że jesienią dni stają się coraz krótsze i szybko nastaje zmrok, Biedroneczki uczestniczyły w pogadance przygotowanej przez nauczycieli w ramach rozpoczętej akcji „Świeć przykładem”.

Działania profilaktyczne „Świeć przykładem”, a także obchodzony „Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków” skierowane są do wszystkich pieszych. Rozmowy miały na celu promowanie idei noszenia elementów odblaskowych wśród dzieci i
dorosłych, poruszających się po drodze po zmierzchu w obszarze zabudowanym (zwłaszcza w miejscach nieoświetlonych) i poza obszarem zabudowanym. Dzieci dowiedziały się, gdzie należy umieszczać elementy odblaskowe, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

Panie przeprowadziły doświadczenie pokazujące jak świecą odblaski, przygotowały kartę pracy ,,Bądź widoczny” w formie puzzli oraz zademonstrowały prawidłowe noszenie kamizelek łącznie z wytłumaczeniem, dlaczego są potrzebne. Na koniec dyskusji dzieci trzymały przypinkę jako symbol informujący o akcji „Świeć przykładem”.

Pamiętajmy! Nośmy odblaski!

Działania z roku 2022/2023

Bądź bezpieczny na drodze

Na chodniku przystań bokiem.
Popatrz w lewo bystrym okiem.
Skieruj w prawo wzrok sokoli.
Znów na lewo spójrz powoli.
Jezdnia wolna – więc swobodnie
mogą przez nią przejść przechodnie.

W naszym przedszkolu dużo mówimy o bezpieczeństwie. O tym jak zachowywać się w sali, na korytarzu, w ogrodzie. Kilka razy w roku omawiamy też bezpieczne zachowanie się dzieci na drodze. Dzięki zaplanowanym zajęciom przedszkolaki poznają elementarne zasady ruchu drogowego. Spacerując osiedlowymi alejkami obserwują pobliskie skrzyżowania i uczą się poprawnego przechodzenia przez jezdnię. W trakcie zajęć wykorzystujemy dostępne w Internecie prezentacje multimedialne i filmy edukacyjne, które pozwalają na to, aby dzieci mogły dostrzec zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania się na ulicy.

Materiał edukacyjny Komendy Miejskiej Policji w Gdyni skierowany do dzieci na temat bezpiecznego poruszania się w rejonie drogi oraz prawidłowego zachowania podczas przechodzenia przez jezdnię.

Moje Przedszkole Jest Bezpieczne

Zwiedzanie przedszkola

Dzieci uczęszczające od września do przedszkola zwiedziły budynek przedszkolny. Poznały pomieszczenia, w których pracuje Pani Dyrektor, księgowa, intendentka. Wszystkie panie miło przywitały dzieci i obiecały służyć im pomocą, gdy będzie taka potrzeba. Przedszkolaki miały możliwość uczestniczenia w  zabawie na sali gimnastycznej. Mogły  również zapoznać się
ze sprzętami przeciwpożarowymi (gaśnicami) dostępnymi na korytarzu.

Poznanie zagrożeń budynku przedszkola

Podczas wspólnych wyjść poza teren przedszkola, przedszkolaki poznały miejsca szczególnie niebezpieczne. Jednym z nich okazały się schody. Nauczyciele zadbali o to, aby dzieci schodząc ze schodów robiły to z zachowaniem szczególnej ostrożności (trzymając się poręczy).

Korzystanie ze sprzętów terenowych

Przedszkolaki codziennie wychodzą do ogrodu przedszkolnego. Przed korzystaniem z urządzeń znających się na terenie ogrodu, omawiane są zasady korzystania ze sprzętów sportowych.

Dzieci również posiadają wiedzę na temat prawidłowego użytkowania zabawek w sali przedszkolnej.

Bezpieczna Droga Do Przedszkola

Nauka chodzenia z wężem spacerowym

Dzieci rozpoczynające przygodę z przedszkolem poznały zasady bezpiecznego poruszania się podczas wspólnych spacerów z wykorzystaniem węża spacerowego.

Wycieczka na przejście dla pieszych

Dzieci zwracały szczególną uwagę na sposób oznakowania przejścia dla pieszych, obserwowały zachowanie pieszych i pojazdów oraz przechodziły na drugą stronę ulicy z zastosowaniem zasad bezpieczeństwa.

Wycieczka na przejście dla pieszych

Przedszkolaki przypomniały sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, ćwiczyły prawidłowe przechodzenie przez ulicę na przejściu dla pieszych, pamiętając o zasadach.

Wycieczki

Przedszkolaki w obrębie swoich grup wybierały się na różne wycieczki. Przed każdą z nich nauczyciel zapoznawał rodziców i dzieci z regulaminem wyjścia, omawiał zasady zachowania się oraz zwracał uwagę na zagrożenia.

Rajd z przewodnikiem PTTK

Podczas Rajdu z przewodnikiem PTTK dzieci mogły pokazać swoją wiedzę z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach swoim rodzicom.


Produkty Bezpieczne I Niebezpieczne

Wiem, co jem

Podczas zajęć dzieci nauczyły się rozróżniania produktów jadalnych i niejadalnych zarówno w sali przedszkolnej, jak również podczas wycieczek na łono natury, do lasu.

Zajęcia z pierwszej pomocy

Przedszkolaki uczestniczy w zajęciach z ratownikiem medycznym, który przekazał im cenną wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy. Zaznaczył im również, że samodzielnie nie mogą sięgać po żadne środki chemiczne oraz lekarstwa bez zgody rodzica.

Nie Wpuszczam Obcych Do Domu, Wiem Jak Się Zachować Podczas Spotkania Z Nieznajomym

Nie korzystam z pomocy nieznajomego

Podczas zajęć dydaktycznych dzieci nauczyły się kto to „obcy” oraz poznały zasady postępowania w przypadku osób nieznajomych. Nauczyciele uświadomili dzieciom zagrożenia ze strony obcych. Dzieci nauczyły się niereagowania na zaczepki innych – mówienia im „NIE”.

Spotkanie z policjantem

Swoją wiedzę dzieci pogłębiły podczas spotkania z policjantem. Policjant wytłumaczył dzieciom, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia.

Kształtowanie Czynności Samoobsługowych, Nawyków Higienicznych I Kulturalnych

Zabiegi higieniczne w przedszkolu

Podczas codziennych zajęć w przedszkolu dzieci wykształciły umiejętność poprawnego mycia rąk i zębów oraz samodzielnego korzystania z toalety.

„Klub zdrowego przedszkolaka”

Podczas realizacji zadań „Klubu zdrowego przedszkola” dzieci utrwaliły swoją wiedzę i umiejętności dokładnego mycia rąk przy użyciu mydła, wody i ręcznika.

Dbamy O Swoje Zdrowie

Zabawy ruchowe

Wychodząc naprzeciw potrzebom ruchowym dzieci, codziennie nauczyciele organizowali zajęcia sportowe. Zabawy ruchowe i gimnastyczne dla przedszkolaków poza dobrą zabawą, miały na celu pozytywne wpływanie na rozwój ruchowy i zdrowie naszych przedszkolaków.

Królewski Tydzień Dziecka

W ramach obchodów Królewskiego Tygodnia Dziecka w ogrodzie przedszkolnym pojawiły się dmuchańce, które dostarczyły wielu pozytywnych wrażeń i dobrej zabawy. Pozytywny nastrój kontynuowały był następnego dnia, gdzie podczas królewskiego balu dzieci miały możliwość potańczyć na świeżym powietrzu w rytmie muzyki.

Sałatka owocowa

Dzieci miały możliwość wykonania sałatki owocowej i poznania wartości odżywczych produktów wykorzystywanych do jej przygotowania. Przed zabraniem się do pracy przedszkolaki dokładnie umyły ręce, gdyż wiedzą już, że są na nich zarazki po zabawie.

Konkurs fotograficzno-kulinarny

W ramach współpracy z Przedszkolem nr 35 w Zabrzu, nasz przedszkolak wziął udział w rodzinnym konkursie kulinarno-fotograficznym, podczas którego wykonał brownie z cukinii, zajmując tym samym III miejsce w miejskim konkursie.

Necio

Dzieci z wykorzystaniem tablicy multimedialnej poznawały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Dowiedziały się również o czyhających w sieci zagrożeniach.

Rozumienie Zjawisk Atmosferycznych I Unikanie Zagrożeń

Kalendarz pogody

Dzieci podczas zajęć porannych obserwują pogodę za oknem, a swoje spostrzeżenia gromadzą w formie kalendarza pogody.

Zajęcia dydaktyczne o marcowej pogodzie

W ciągu roku szkolnego dzieci uczyły się rozpoznawania i nazywania zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla poszczególnych pór roku podczas zajęć dydaktycznych związanych z tematem pogody („W marcu jak w garncu”).

„Kubusiowi Przyjaciele Natury”

Swoją wiedzę pogłębiły w ramach realizacji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, uzyskując tym samym certyfikat.

Jesteśmy Życzliwi I Uprzejmi Dla Innych

Zasady wewnątrzgrupowe

We wrześniu w poszczególnych grupach przedszkolnych zostały ustalone kodeksy wyznaczające normy i zasady zachowania. W czasie zajęć dzieci poznały magiczne słowa „Proszę, dziękuję, przepraszam”.

Celebracja świąt grupowych i urodzin

W ciągu roku kształtowana była u dzieci postawa życzliwości wobec innych. Każda grupa celebrowała urodziny swoich kolegów i koleżanek, śpiewając wspólnie „Sto lat”. Dodatkowo obchodzili Dzień Kobiet oraz Dzień Chłopaka.

Dzień życzliwości

Zwracano uwagę na obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych. W tym celu został w ramach Optymistycznego Przedszkola został zorganizowany „Dzień Życzliwości”. Dzieci ubrane na żółto wędrowały ulicami osiedla i wręczały przechodniom kwiatki życzliwości.

Bawimy Się Bezpiecznie

Zabawy swobodne

W ciągu roku szkolnego dzieci samodzielnie i bezpiecznie organizowały sobie czas wolny w przedszkolu. Wiedziały, gdzie można się bezpiecznie bawić, a gdzie nie.

Zabawy zimowe

Dzieci przestrzegały zasady korzystania z „jabłuszek” do zjeżdżania z górki podczas zabaw zimowych na świeżym powietrzu.

Przestrzeganie Zasad Bezpieczeństwa

Spotkanie ze schroniskiem „Psitul mnie”

W dniach 17 i 18 października 2022 r. gościliśmy w naszym przedszkolu panią z zabrzańskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt „Psitulmnie” wraz z podopiecznym – Czakim. Przedszkolaki z chęcią obserwowały ruchy psa, a nawet karmiły go smakołykami! Podczas swojej wizyty pani Magda przybliżyła dzieciom sposoby dbania o zwierzęta. Dzieci poznały również pozycję, które umożliwi im obronę przed atakiem psa. Cała wizyta sprawiła dzieciom wiele radości.

Dzień Strażaka 

28 kwietnia odbyło się spotkanie ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej Makoszowy. Dzieci dowiedziały się co strażak potrzebuje biorąc udział w akcji ratunkowej– jego strój i wyposażenie. Dzieci utrwaliły europejski numer ratunkowy 112 oraz przypomniały sobie zasady postępowania w razie zagrożenia pożarem. Dodatkowo zobaczyliśmy, co można znaleźć w wozie strażackim. Ile w nim wiele ciekawych rzeczy!

Dzieci miały możliwość wejścia do wozu strażackiego i sprawdzenia swoich możliwości w trafianiu wodą z węża strażackiego do dziury. Nie było to łatwe zadanie, ale przedszkolaki świetnie sobie poradziły!