Od 2006 roku nauczyciele naszego przedszkola wraz ze swoimi podopiecznymi realizują międzynarodowe i krajowe projekty edukacyjne w Programie eTwinning.

eTwinning to społeczność przedszkoli i szkół z całej Europy (i nie tylko) współpracujących ze sobą za pomocą mediów elektronicznych. Realizowane tematy projektów i podejmowane aktywności są zintegrowane z podstawa programową wychowania przedszkolnego i odpowiadają na potrzeby rozwojowe oraz zainteresowania dzieci. W toku zadań i kreowanych rezultatów projektu wykorzystywane są dostępne w przedszkolu technologie informacyjno–komunikacyjne, programy i aplikacje, a nawet elementy sztucznej inteligencji.

Działania projektowe umożliwiają dzieciom rozwijanie kompetencji społecznych-uczą współpracy w parach czy niewielkich zespołach (także międzynarodowych), wzmacniają umiejętność komunikowania się, otwierają na różnorodność kulturową.

Więcej informacji o Programie eTwinning tutaj: KLIKNIJ

Projekty realizowane w naszym przedszkolu mają charakter interdyscyplinarny. Najczęściej ukierunkowane są na nabywanie wiedzy, umiejętności i postaw w obszarze językowym (w tym czytelniczym), kulturowym, przyrodniczym, zdrowotnym, sensorycznym. Jak dotąd podejmowaliśmy współpracę projektową z partnerami z takich krajów europejskich jak: Islandia, Hiszpania, Francja, Słowenia, Włochy, Czechy, Słowacja, Chorwacja, Grecja, Wielka Brytania.

Nauczyciele koordynujący projekty od lat zdobywają Krajowe i Europejskie Odznaki Jakości świadczące o wysokim poziomie merytorycznym i jakości prowadzonej współpracy. Wyjątkowe jak na etap wychowania przedszkolnego działania dzieci i nauczycieli są dostrzegane i doceniane w europejskich i polskich konkursach Programu.

Dwukrotnie przyznano nam tytuł laureata konkursu europejskiego: II miejsce w kategorii wiekowej 4-11 lat za projekt „Talking pictures” (link: KLIKNIJ) oraz I miejsce w kategorii projektów promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży za projekt „Read the World” (link: KLIKNIJ).

Wielokrotnie otrzymaliśmy nagrody w konkursach ogólnopolskich, a nagrodzone projekty stanowią przykłady dobrych praktyk dla przedszkoli – szeroko opisywane w publikacjach Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Doświadczenia projektowe naszej placówki wraz z artykułami tematycznymi pani Anny Krzyżanowskiej stanowią treść najnowszej publikacji FRSE pt. „Edukacja przedszkolna z eTwinning” (link: KLIKNIJ)

Zachęcamy do zapoznania się z projektem „The sense of ranbow colours’ realizowanym w grupie „Motyli” i „Duszków”, który jest laureatem tegorocznego konkursu ogólnopolskiego „Nasz projekt eTwinning 2024” w kategorii przedszkoli. Link: KLIKNIJ

Ciekawe linki:

Publikacja “Through democracy to literacy” (projekt Erasmus+/eTwinning): https://throughdemocracytoliteracy.files.wordpress.com/2017/11/project-publication-tdtl.pdf

Projekt “(lat.) penna” – edukacja przyrodnicza, tematyka ptaków i ich piór: KLIKNIJ

Projekt „From picture to adventure” – interdyscyplinarny projekt inspirowany kulturą i przyrodą: KLIKNIJ

Projekt „Exploring the World with Maria and Isaac”  – projekt naukowy KLIKNIJ

Projekt “Talking pictures” – interdyscyplinarny projekt przyrodniczo-kulturowy KLIKNIJ

Projekty eTwinning angażują dzieci, rodziców oraz zespoły nauczycieli, a czasem stają się ich pasją. Jesteśmy przekonani, że to czego wszyscy uczymy się z pasją, na zawsze w nas pozostaje. Z eTwinning pozostaje radość poznawania świata i przyjaciele tak bliscy, choć tak dalecy!

Nasze przedszkole jest niezwykłe – to Przedszkole Twinning !

Projekt E-Twinning pt. „Dyniowisko”

Dzieci z grupy VIII „Wiewiórki” biorą udział w ogólnopolskim projekcie eTwinning pt. „Dyniowisko”. Głównym założeniem projektu jest poszerzenie wiedzy na temat dyni w rozumieniu przyrodniczym oraz rozwijanie aktywności i wyobraźni twórczej poprzez różnorodne wykorzystanie dyń w działaniach edukacyjnych. Wykonując zadania projektowe dzieci będą kształtować umiejętność poszukiwania oraz rozwijać swoją inwencję twórczą. Przedszkolaki będą wzajemnie inspirować się z kolegami z innych placówek, co będzie dla nich ciekawym doświadczeniem.