Małe Hortuski – Rośniemy Razem!

A gdybyście tak przez przypadek zapomnieli, jak to miejsce wyglądało zanim zmieniliśmy je w przestrzeń odkrywania przyrody, proponujemy Wam zagadkę typu: „Znajdź pięć różnic”. Ba, jesteśmy pewni, że znajdziecie ich znacznie więcej! Prezentujemy Wam wersję „przed” i „po”!

Ogłaszamy wyniki konkursu rodzinnego „Smakołyki z Rabatki”.

W ramach konkursu, piętnaścioro dzieci z grupy „Pszczół” i „Żabek” wraz z rodzicami przygotowało niezwykłe przepisy na potrawy i napoje z wykorzystaniem ziół i kwiatów. Herbata z pokrzywy, ciastka lawendowe, miętowe mohito i wiele innych smakołyków już niedługo będziecie mogli wykonać w domu samodzielnie. Przygotujemy dla Was małą książkę kucharską zawierającą przepisy na nagrodzone potrawy wraz z rysunkami, wykonanymi przez przedszkolaki. Tymczasem poznajcie laureatów:

Gratulujemy! Niech Wam słodko rosną poziomki, a lupy służą do niezwykłych poszukiwań wśród liści!


Rola Małego Ogrodnika to nie byle jakie zadanie. Każdego ranka, skoro świt (czytaj: około 7.00 rano), Pszczółki wychodzą do swojego ogrodu na Wielkie podlewanie. Ćwiczymy tutaj nie tylko sprawność motoryczną i precyzję ruchów (przy nalewaniu wody do konewki i przenoszeniu jej w pobliże donic). Podlewanie to świetna okazja do ćwiczenia pamięci i koncentracji. Musimy zapamiętywać, które miejsca zostały już podlane, a które cierpliwie na to czekają. A po dobrze wykonanym zadaniu, zanim zacznie upalnie prażyć słońce, jest czas, by spokojnie posiedzieć sobie na ławeczce lub przy domku dla owadów i poczytać jakieś ciekawe przyrodnicze książeczki…

Panie koordynatorki właśnie przywiozły mnóstwo sadzonek ziół i kwiatów miododajnych na nasze rabatki. Najwyższy czas zasadzić je, pielęgnować, wąchać, smakować… No, ale najpierw musimy ponownie ubrudzić sobie ręce, kopiąc dołki w ziemi, by przygotować dla roślin odpowiednio dużo miejsca. Za chwilę poczują się jak u siebie w domu. Przynajmniej mamy taką nadzieję. Niech zdrowo i smacznie rosną. Nasze przedszkolaki od dziś mają nowe, odpowiedzialne zajęcie!

Dorośli budują nowe miejsce do odkrywania przyrody, pan stolarz zajmuje się składaniem donic, a dzieci zaczynają wysiewać nasiona kwiatów. „Pszczółki w małych doniczkach wysiały już rumianek, bratki i chabry. „Żabki” zasiały słonecznik i pachnący groszek. Będziemy codziennie je podlewać i wystawiać na słońce, ale najpierw umyjemy ręce, bo po dzisiejszych zadaniach są czarne, jak… jak ziemia!

W realizacji projektu wspierają nas wolontariusze – rodzice i dwie uczennice zabrzańskiego liceum. Dzięki ich pomocy w hortuskowej przestrzeni pojawiła się już pergola, skrzynia na narzędzia i kompostownik. Dziewczyny dzielnie szlifują i malują elementy konstrukcji. Każde ręce do pracy są na wagę złota.

Prace przygotowawcze

W ogrodzie przedszkolnym, tuz pod oknami „Pszczółek” i „Żabek” trwają właśnie prace przygotowujące fragment ogrodu przedszkolnego do budowy przestrzeni sensorycznej „Małe Hortuski”. Zespół projektowy dzielnie dzierży w dłoniach szpadle, grabie i sekatory… Przenosimy rośliny do innych stref ogrodu, usuwamy chwasty i wyrównujemy teren, by wyłożyć go agrowłókniną i wysypać żwirkiem w uroczym, miodowym kolorze . Już niedługo staną tam pierwsze donice, gotowe na przyjęcie ziół i kwiatów. Wprost nie możemy się doczekać!

Grant finansowy na realizację projektu „Małe Hortuski” właśnie dotarł do przedszkola! Zespół projektowy (pani Ania, Natalia i Monika z grupy „Pszczółek” oraz Dominika i Monika z grupy „Żabek”) wraz z panią dyrektor jest widocznie poruszony i wzruszony. Dzieciaki, choć jeszcze nie wiedzą, co z tego wszystkiego wyniknie – również nie skrywają radości z prezentu. Zaczynamy więc Hortuskowe zmagania terenowe!

Z ogromną radością informujemy o rozpoczęciu realizacji projektu „Małe Hortuski – Rośniemy Razem!”.

Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii, Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia.

W tegorocznej edycji konkursu grantowego Fundusz Naturalnej Energii, spośród ponad 300 wniosków wyłoniono 42 laureatów, w tym 7 z województwa śląskiego.

Nasza inicjatywa, skierowana na potrzeby wielozmysłowego wspierania rozwoju dzieci spotkała się z uznaniem Jury konkursu, z czego cieszymy się ogromnie!

Dzięki realizacji projektu „Małe Hortuski – Rośniemy Razem!” na terenie ogrodu przedszkolnego powstanie przestrzeń do sensorycznej eksploracji natury, wspomagająca organizację zajęć hortiterapeutycznych i ogólnorozwojowych z dziećmi.

Zajęcia terenowe i aktywne formy pracy są elementem naszych działań z zakresu edukacji ekologicznej, ukierunkowanej na rozwijanie u dzieci więzi z przyrodą, oraz na profilaktykę „deficytu natury”.

Uznajemy za bezcenne dla dzieci doświadczenie faktu współistnienia, bioróżnorodności świata roślin, owadów i ludzi oraz efektu symbiozy – wzajemnego odpowiadania na swoje potrzeby. Dlatego w przestrzeni projektu znajdą się rabaty z różnorodnymi ziołami i kwiatami, miejsce do relaksacji i prac ogrodniczych, a nawet domek dla owadów. A ponieważ hodowlę roślin będziemy prowadzić w duchu poszanowania zasobów wodnych i wykorzystania naturalnych nawozów – stąd wyposażamy go w zbiornik do retencji wody deszczowej i kompostownik.

Zapraszamy do zapoznania się z planem zagospodarowania przestrzeni projektowej.

Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii, Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia.

W tegorocznej edycji konkursu grantowego Fundusz Naturalnej Energii, spośród ponad 300 wniosków wyłoniono 42 laureatów, w tym 7 z województwa śląskiego.

Nasza inicjatywa, skierowana na potrzeby wielozmysłowego wspierania rozwoju dzieci spotkała się z uznaniem Jury konkursu, z czego cieszymy się ogromnie!

Więcej informacji przekażemy wkrótce.