Szkoła Patriotów

Nasze przedszkole bierze udział w wojewódzkim projekcie edukacyjnym pt. „Szkoła Patriotów”, organizowanego przez Śląskiego Kuratora Oświaty.

Jest to patriotyczne przedsięwzięcie, które ma na celu podkreślenie roli miejsc pamięci w kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej i kulturowej, pielęgnowanie tradycji, postawy patriotycznej najmłodszych.

NADANIE TYTUŁU PRZEZ ŚLĄSKIEGO KURATORA OŚWIATY

„SZKOŁA PATRIOTÓW”

ROK SZKOLNY 2024/2025:

Dzień Edukacji Narodowej 14.10

Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim, którzy wkładają trud w edukację dzieci. To dzień, w którym szczególnie docenia się cierpliwość, wyrozumiałość i zaangażowanie w rozwój każdego dziecka. To dzięki codziennej pracy nauczycieli dzieci zdobywają wiedzę, nowe umiejętności, odkrywają pasje. Podziękowania należy kierować także do personelu pomocniczego przedszkola za troskę o bezpieczeństwo, czyste sale, smaczne posiłki. Dzisiejsza uroczystość zgromadziła nauczycieli, pracowników obsługi oraz dzieci. Grupa druga „Motylki” zaprezentowała program artystyczny przygotowany pod kierunkiem pani Aleksandry, Pani Anny i Pani Doroty. Dzieci z dużym zaangażowaniem recytowały wiersze, składały życzenia, zaśpiewały piosenkę i wręczyły upominki.

Eko-Ogród Marzeń

EKO-OGRÓD MARZEŃ – warsztaty z ogrodnictwa miejskiego dla przedszkolaków.

W Przedszkolu z Oddziałami Specjalnymi i z Oddziałami  Integracyjnymi nr 48 przeprowadzono warsztaty z ogrodnictwa miejskiego oraz utworzono eko-ogród miejski.
Warsztaty przeprowadzono w ramach projektu „Zabrze GreenPower – innowacyjne rozwiązania dla miasta” ze środków programu LIFE EUCF przy udziale Miejskiego Ogrodu Botanicznego.
Tematyka warsztatów opierała się na zrównoważonym rozwoju, w szczególności:
– podniesieniu świadomości ekologicznej przedszkolaków z zakresu łagodzenia zmian klimatu, 
– wykorzystaniu roślin, w tym ziół, kwiatów, drzew i krzewów owocowych do aranżacji zielonych przestrzeni,
– znaczeniu obszarów zielonych w ochronie środowiska naturalnego i klimatu; 
Część praktyczna warsztatów umożliwiała współtworzenie mini-ogródka, który powstał na przestrzeni patio.
Ogródek został podzielony na 4 części użytkowe:
– zakątek ziołowy
– zakątek warzywny
– zakątek owocowy
– pokój ciszy, którego ściany utworzone zostały z miskantów.
przestrzenią, w której będą mogły być realizowane warsztaty przyrodnicze i dobre praktyki ogrodnicze, a także miejscem w którym dzieci będą czerpać z darów natury.

Przed:

Po:

Warsztaty

Dzień Edukacji Narodowej 14.10

Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim, którzy wkładają trud w edukację dzieci. To dzień, w którym szczególnie docenia się cierpliwość, wyrozumiałość i zaangażowanie w rozwój każdego dziecka. To dzięki codziennej pracy nauczycieli dzieci zdobywają wiedzę, nowe umiejętności, odkrywają pasje. Podziękowania należy kierować także do personelu pomocniczego przedszkola za troskę o bezpieczeństwo, czyste sale, smaczne posiłki. Dzisiejsza uroczystość zgromadziła nauczycieli, pracowników obsługi oraz dzieci. Grupa druga „Motylki” zaprezentowała program artystyczny przygotowany pod kierunkiem pani Aleksandry, Pani Anny i Pani Doroty. Dzieci z dużym zaangażowaniem recytowały wiersze, składały życzenia, zaśpiewały piosenkę i wręczyły upominki.

Sprzątamy dla Polski

W dniu 4.10 zorganizowano akcję #Sprzątamy dla Polski, w której wzięły udział wszystkie grupy w przedszkolu. Dzieci miały możliwość poznania, czym jest recykling, jak należy segregować śmieci oraz jak dużo śmieci znajduje się w naszym otoczeniu. Jest to wspaniała inicjatywa, w której chętnie uczestniczyliśmy i z przyjemnością powtórzymy to w przyszłym roku.

Udział w Budżecie Obywatelskim w Zabrzu

Przygotowanie i poddanie głosowaniu projektu o numerze: POO15 zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego w Zabrzu o nazwie „Zdrowo jem więcej wiem – doposażenie pomieszczeń kuchni w meble i nowoczesny sprzęt gastronomiczny, wymiana dźwigów towarowych w Przedszkolu z Oddziałami Specjalnymi i z Oddziałami Integracyjnymi.”

Projekt zakłada modernizację i unowocześnienie bloku żywieniowego na terenie placówki zgodnie z normami sanitarnymi i wymaganiami Sanepidu.

Projekt uzyskał akceptację.

Świętujemy Dzień Demokracji

Podczas Dnia Demokracji w naszym przedszkolu, dzieci miały wyjątkową okazję odwiedzić inne sale i zobaczyć, jak bawią się i uczą ich rówieśnicy z różnych grup. Przedszkolaki mogły swobodnie poruszać się po przedszkolu, uczestnicząc w różnych aktywnościach przygotowanych w poszczególnych salach.

Każda sala oferowała inne zabawy i zajęcia, a dzieci samodzielnie wybierały, w których chcą wziąć udział. Dzięki temu mogły doświadczyć, jak ważna jest wolność wyboru oraz współpraca w grupie. Tego dnia dzieci miały również niezwykłą okazję odwiedzić gabinety osób dbających o organizację życia przedszkola.

Dzień Demokracji był pełen radości, odkryć i wspólnej zabawy, a dzieci z entuzjazmem korzystały z możliwości podejmowania decyzji i poznawania nowych miejsc w przedszkolu. To wspaniała lekcja współpracy i wzajemnego szacunku!

ROK SZKOLNY 2023/2024:

Zakończenie przedszkola u Promyczków

Zakończenie przedszkola rozpoczęło się uroczystym wprowadzeniem flagi Polski oraz odśpiewaniem hymnu narodowego, co nadało ceremonii wyjątkowego i patriotycznego charakteru. Starszaki dostojnie prezentowały swoje umiejętności artystyczne, recytatorskie oraz taneczne, wzbudzając podziw i zachwyt wśród zgromadzonych rodziców, nauczycieli oraz gości. Ich występy były pełne zaangażowania i emocji, co sprawiło, że na twarzach widowni pojawiły się uśmiechy a niejednokrotnie, także łzy wzruszenia. Był to wyjątkowy moment, który na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników uroczystości.

XV Miejski Konkurs piosenki patriotycznej

Natalka, Zuzia i Julia z grupy Biedronek zajęły I miejsce w przeglądzie piosenki patriotycznej w Przedszkolu nr 27 w Zabrzu. Celem tego festiwalu było:

– promowanie i propagowanie piosenki patriotycznej wśród dzieci przedszkolnych,

– kształtowanie wrażliwości na wartości patriotyczne,

– rozbudzanie miłości do ojczystej ziemi, do regionu i miejscowości, w której żyjemy,

– rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci,

– kształtowanie właściwych postaw przy prezentacji i odbiorze pieśni patriotycznych.

Serdecznie gratulujemy ogromnego talentu, odwagi i zaangażowania !

Wycieczka do Animal World

Zapraszamy Was do wyjątkowej podróży po świecie zwierząt w AnimalWorld w Zabrzu. Podczas wizyty Dzieci zanurzyły się w magicznym świecie natury, a także poznały tajniki życia zwierząt na wyjątkowej farmie 😉

Dzieciaki wybrały się na wycieczkę do Animal World w Zabrzu-Makoszowach, gdzie miały możliwość poznania zwierząt żyjących w Polsce – kóz, kaczek, owiec i wielu innych gatunków zwierząt. Dodatkową atrakcją było karmienie ich marchewką i ziarnami. Dzieci poznały również papugę, która potrafiła przywitać się w języku polskim mówiąc „Dzień dobry”. Wszyscy bawiliśmy się świetnie!

Konkurs  “Jo żech je bajtel ze Ślonska”

Zuzia (Gr. Biedronek) i Franek (grupa Motylków) wzięli udział w konkursie recytatorko- muzycznym, przybliżający gwarę i kulturę śląską. Konkurs odbył się w Przedszkolu nr 18 im. Karolinki w Zabrzu. Nasi reprezentanci dostali wyróżnienie z czego jesteśmy bardzo dumni.

Spotkanie z ratownikiem górniczym

Dzieci miały okazję zapoznać się z pracą ratownika górniczego.
W czasie zajęć omówiono jego strój, narzędzia wykorzystywane w pracy oraz zasady, którymi musi się on kierować, aby jego praca była bezpieczna zarówno dla niego, jak i innych.

Motylki w Teatrze Nowym w Zabrzu

Motylki wybrały się do Teatru Nowego w Zabrzu. Zapoznały się z tradycją tego miejsca, czyli naszego dziedzictwa kulturowego. Poznały budynek teatru jako piękny zabytek naszego miasta Zabrze. Wyjście do Teatru Nowego w Zabrzu sprzyja w rozwijaniu poczucia patriotyzmu, uwrażliwia na słowo mówione, język ojczysty oraz na walory ekspresyjne polskich tekstów literackich.

Wiewiórki w Cafe Silesia w Zabrzu

Wiewiórki odbyły wycieczkę do Galerii Sztuki – Cafe Silesia w Zabrzu. Dzieci brały udział w warsztatach plastycznych, gdzie poznały specyfikę pracy malarza, przykładowe prace polskich malarzy oraz same stworzyły dzieła plastyczne dzięki mieszaniu kolorów. Wycieczka sprawiła dzieciom wiele radości.

Żabki sprzątają dla Polski


Jak co roku staramy się uczcić Dzień Ziemi i sprzątamy nasze najbliższe otoczenie. Zwracamy w ten sposób uwagę na otaczającą nas przyrodę jak i wzmacniamy z nią powstałą więź.



W ramach programu „Szkoła Patriotów” grupa „Pszczółki” wzięła udział w jesiennej i wiosennej edycji programu „Sprzątamy dla Polski”. Dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko, segregować śmieci. Dodatkowo, wszyscy posprzątaliśmy teren wokół przedszkola.

Dzień Kobiet u Motylków

Za nami akademia z okazji Dnia Kobiet przygotowana przez dzieci z grupy II dla wszystkich pań pracujących w przedszkolu.
Oglądaliśmy piękne układy taneczne i słuchaliśmy wierszy, spośród których jeden szczególnie chwycił nas za serce.
Wyrecytowali go dla nas Chłopcy. Dedykujemy go wszystkim małym i dużym kobietkom!

Życzymy naszym drogim Paniom
by każdy dzień był miłym dla Nich.
By ranny budzik, srebrne dźwięki
układał dla Nich w takt piosenki.                   
By zaczynały dzień wesołe,
i aby znikły zmarszczki z czoła,
by wiatr im pachniał, śmiech im szumiał,
by każdy w grupie ich rozumiał.

Akademia z okazji Dnia Kobiet to świetna okazja do uczenia szacunku oraz właściwej postawy wobec innych osób.

Celebrujemy Dzień Babci i Dziadka

Święto Babci i Dziadka jest celebrowane w naszym przedszkolu nie tylko poprzez specjalne lekcje tematyczne, ale również poprzez występy na scenie. Dzieci recytują wierszyki, tańczą, śpiewają piosenki, aby sprawić przyjemność swoim najbliższym. Takie wydarzenia to idealna okazja, aby podziękować dziadkom i babciom za ich miłość i oddanie, opiekę i wartości, jakie przekazują najmłodszym.




Uroczyste świętowanie dnia Babci i Dziadka, odbyło się w styczniu. Dzieci przepięknie zatańczyły i zaśpiewały dla Seniorów, na twarzach których malowało się wzruszenie. Po części „oficjalnej,” nastąpiła wspólna zabawa i słodki poczęstunek.

Jasełka u Biedronek

W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych. Jednym z nich są Jasełka. Przygotowania do nich trwały wiele dni. Uczyliśmy się kolęd, tańców i przydzielonych ról.  Świąteczny nastrój podkreślały wyjątkowe stroje dzieci przygotowane przez rodziców, bożonarodzeniowa dekoracja sali i przedszkolaki, które na moment przestały być zwykłymi dziećmi i i przeniosły wszystkich obecnych w czasy sprzed dwóch tysięcy lat. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie i stworzenie wspaniałej, świątecznej atmosfery oraz  podbicie serc całej widowni. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz wzmacniają serdeczne relacje między nami. Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc w realizacji tegorocznych Jasełka i za cudowne zdjęcia z uroczystości.

Seniorzy na Jasełkach

Grupa biedronek zapoczątkowała nową tradycję. W ramach współpracy z klubem seniora działającym przy Radzie Osiedla udało się zainicjować spotkanie najstarszych mieszkańców naszego osiedla we wspólnym kolędowaniu. Specjalnie z tej okazji wystawione zostały jasełka i program artystyczny. Przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale na tle bożonarodzeniowej dekoracji – stajenki z Józefem, Maryją i Dzieciątkiem.  Wszyscy ulegli magii występów przedszkolaków. Najmłodsi artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne.

Dziękujemy wszystkim, którzy oglądali nasze jasełka, nie kryjąc swojego zachwytu, łez wzruszenia i gromkich braw. W imieniu małych aktorów ślemy całusy za słodkie upominki.

Zbiórka do Zabrzańskiego Domu Dziecka

W ramach współpracy lokalnej w naszym przedszkolu została zorganizowana zbiórka darów dla podopiecznych zabrzańskiego Domu Dziecka. Przedszkolaki wraz z rodzicami przynosili do przedszkola rzeczy, które następnie (przed Mikołajkami) trafiły do dzieci. Otrzymane dary namalowały uśmiechy na twarzach wszystkich tworząc tym samym niesamowitą atmosferę.

Dzień Górnika

Dzień Górnika to wielkie święto w naszym przedszkolu! Święto wszystkich górników. Z tej okazji grupa Promyczków i Gumisiów w podziękowaniu wszystkim górnikom pracującym pod i nad ziemią, przygotowały krótki występ artystyczny za ich ciężką pracę. Celem uroczystości było rozwijanie u dzieci poczucia tożsamości- ich przynależność do dziedzictwa kulturowego Śląska.

Spotkanie z Górnikiem

Za najbardziej śląski zawód uznaje się górnika. Właśnie przedstawiciel tego zawodu odwiedził salę grupy Wiewiórek. Opowiedział dzieciom o swojej pracy, stroju, narzędziach oraz zwyczajach, które praktykowane są w tradycyjnych śląskich domach. Wręczył każdemu dziecku prezent, czyli wydobyty przez siebie węgiel.


Narodowe czytanie

Narodowe Czytanie- polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej. Fragmenty polskich książek są odczytywane w miejscach publicznych. 8 września 2023 r. Grupa Kotki również włączyła się w akcję Narodowe Czytanie, jako jedyne Zabrzańskie przedszkole. Na zajęciach nauczyciel opowiedział dzieciom o akcji oraz przeprowadził opowieść ruchową połączoną z ćwiczeniami artykulacyjnymi „Puszcza Jana i Cecylii” (fragmenty Legendy z powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”). W ramach podziękowania za udział w akcji przedszkole otrzymało podziękowanie od Pary Prezydenckiej oraz okolicznościowy egzemplarz powieści „Nad Niemnem”.

Patriotyczne prace plastyczne

Dzieci z grupy „Wiewiórek” podczas omawiania tematyki patriotycznej tworzyły prace plastyczne. Udało się wykreować wspólną pracę przedstawiającą serce w kolorach narodowych. Do wykonania serduszka użyliśmy fasolek niepodległości. Dodatkowo każde dziecko indywidualnie wykonało flagę techniką origami płaskiego.

Bohateron

Dzieci z grupy kotków wzięły udział w ogólnopolskiej kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii XX wieku. Promowanie patriotycznych postaw i tożsamości narodowej.

Dzień Niepodległości

Starszaki z grupy 4 zaprezentowały wiersze i piosenki patriotyczne. Dumnie przyjęły właściwą postawę „na baczność”, gdy śpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach przedszkolaki od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.




W listopadzie z okazji obchodów Dnia Niepodległości a w maju z okazji Święta Flagi, dzieci zapoznały się z symbolami narodowymi. Omówiona została też historia „fasolki patriotycznej”, nazywanej tak z powodu skojarzenia kształtu znamienia z wizerunkiem ptaka z rozpostartymi skrzydłami, a tym samym z polskim godłem orła z koroną.

Warsztaty z Policjantami

Warsztaty z Policjantami Grupę IIsz i IVsz odwiedzili Panowie Policjanci w ramach projektu „Od małego znam przepisy ruchu drogowego”. Zaproszeni goście w formie praktycznej, przedstawili podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Wytłumaczyli, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi oraz jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych. Po części praktycznej wraz z policjantami ruszyliśmy do miasteczka ruchu drogowego w celu utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci. Dużą atrakcją była możliwość wejścia do samochodu policyjnego oraz włączenie syreny policyjnej. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek oraz uczestniczyły w warsztatach.

Niepodległa do hymnu

Udział w akcji „Niepodległa do hymnu”:
W ramach akcji całe przedszkole odśpiewało wspólnie Hymn Polski. W trakcie uroczystości, dzieci uczyły się odpowiedniej postawy, jaką należy zachować w trakcie śpiewania hymnu.  Wzmacniany był u dzieci szacunek do uroczystości narodowych obchodzonych w przedszkolu. Dzieci dowiedziały się także, jak należy być ubranym i czym jest kotylion. Wzmacniane było poczucie wspólnotowości i patriotyzmu. Na koniec odbył się pochód uliczkami osiedla.

Konkurs „Polska piosenką malowana”

Udział w patriotycznym konkursie „Polska piosenką malowana” organizowanym w Przedszkolu nr 27 w Zabrzu. Dziewczynka razem ze swoimi nauczycielami przygotowała piękna pracę plastyczna inspirowana piosenka pt. „Rozkwitały pąki białych róż”. Głównym jego celem jest przybliżenie walorów ziemi ojczystej, propagowanie wiedzy o tematyce patriotycznej i szerzenie pieśni patriotycznych wśród dzieci.

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej- dzieci przygotowały uroczystą akademię. Dzięki uroczystości kształtowana była więź emocjonalna między dziećmi a pracownikami przedszkola, kształtowana była postawa szacunku wobec wszystkich osób pracujących w przedszkolu. Dzieci dowiedziały się jak ważna jest umiejętność okazywania wdzięczności za pracę jaką wykonują wszyscy pracownicy przedszkola.
W uroczystości uczestniczyli goście-nauczyciele z Islandii, nasze dzieci miały okazję zaprezentować swoje umiejętności teatralne. A nasi goście mieli możliwość zapoznać się z formami cyklicznych uroczystości organizowanymi w Polce.

Udział w jesiennej edycji „Sprzątamy dla Polski”

Dzieci wzięły aktywny udział w akcji ,,Sprzątamy dla Polski”. Zaangażowane w sprzątanie okolic przedszkola, z entuzjazmem zbierały śmieci i dbały o porządek w najbliższym otoczeniu. W ramach akcji uczniowie nie tylko poznawali zasady segregacji odpadów, ale również uczyli się o znaczeniu dbania o środowisko. Wspólna praca sprawiła im wiele radości i satysfakcji a jednocześnie przyczyniła się do poprawy wyglądu otoczenia. Dzięki przedsięwzięciu u dzieci rozwijana była postawa odpowiedzialności społecznej, patriotyzmu oraz troski o środowisko.

Wycieczka na Magurkę Wilkowicką

Podczas wycieczki górskiej na Magurkę Wilkowicką we współpracy z Pttkiem dzieciaki z Przedszkola nr 48 miały możliwość odwiedzić grób poległych Polaków w obronie Podbeskidzia.

Biedronki w Ogrodzie Botanicznym

Przedszkolaki z grupy Biedronki wybrały się na wycieczkę autobusem miejskim do Ogrodu Botanicznego znajdującego się w naszym mieście. Ogród przywitał dzieci malowniczym, jesiennym krajobrazem, bogactwem i różnorodnością gatunków roślin i panującą wokół ciszą. Piękna, słoneczna pogoda zachęcała do wędrówek alejkami ogrodu, tunelami utworzonymi pod koronami drzew, kamienistymi ścieżkami. Na miejscu razem z panią przewodnik dzieci zwiedziły najciekawsze zakątki ogrodu, Przechadzając się spacerkiem, po ogrodowych ścieżkach mijały różne gatunki drzew, roślin aromatycznych czy kolekcję roślin ozdobnych. Dzieci miały możliwość zobaczenia, powąchania, a nawet dotknięcia wybranych roślin. Dowiedziały się, czym jest ogród botaniczny i czym zajmują się jego pracownicy, a także czemu służą tabliczki przy roślinach i skąd może pochodzić roślinność w ogrodzie botanicznym. Przedszkolaki zbierały kolorowe liście, które spadły z drzew, kasztany i materiał przyrodniczy do kącika przyrody. Na łonie przyrody czas mijał niepostrzeżenie szybko i niestety, trzeba było już wracać do przedszkola.

Motylki na ścieżce sensorycznej

Ogród Botaniczny- wizyta w miejscu odpoczynku Zabrzan”. Wychowanie patriotyczne to między innymi tworzenie więzi emocjonalnej dziecka i ucznia z rodziną oraz rówieśnikami, dostrzeganie wartości i piękna przyrody, przygotowanie do pracy i życia w społeczeństwie, a przede wszystkim wykształcenie miłości i przywiązania do ojczystego kraju, jego tradycji i kultury. W trakcie realizacji projektu „Szkoła Patriotów” grupa Motylków odwiedziła Zabrzański Ogród Botaniczny. Miejsce to ukazuje jak ważne jest zbieranie i zachowanie roślin, lokalnych lub egzotycznych, a także ochrona zagrożonych gatunków. Ważna jest również ochrona różnorodności biologicznej i przekazywanie dziedzictwa przyrodniczego.

Pomnik prof. Zbigniewa Religi

W piękny, słoneczny i jesienny dzień grupa Motylków wybrała się na dłuższy spacer. Naszym celem był skwer przy Ratuszu Miejskim w Zabrzu przy ul. Religi. Podziwialiśmy tam okazały pomnik słynnego kardiochirurga i naukowca- Zbigniewa Religi. W przedszkolu zapoznaliśmy się z najważniejszymi informacji na temat jego pracy i poświęcenia dla innych ludzi.
Zbigniew Religa jest honorowym obywatelem Zabrza. Wzniesiony siedmiometrowy pomnik „kardiogram II” z brązu robi wrażenie. Doskonale przedstawia postać prof. Religi ustawioną na postumencie mającym odwzorowywać wykres elektrokardiogramu. Umieszczono na nim najważniejsze informacje o profesorze: wybitny lekarz kardiochirurg, pionier transplantacji serca w Polsce i mechanicznego wspomagania krążenia, rektor Śląskiej Akademii Medycznej. Pod postumentem umieszczono kapsułę czasu, gdzie znalazły się m.in. aktualne monety i regionalna prasa, pocztówki z Zabrza, akt wzniesienia pomnika przybliżający historię miasta czy monografia poświęcona historii Górnika Zabrze – klubu piłkarskiego, któremu przez lata wiernie kibicował prof. Religa.

ROK SZKOLNY 2022/2023:

1 miejsce w Festiwalu Artystyczno-Wokalnym

„do-re-mi”

Jak co roku dzieci z niepełnosprawnością wraz z nauczycielami i rodzicami przygotowywały się do udziału w festiwalu. Jest to wydarzenie kulturalne o zasięgu regionalnym. Dzieci miały okazję zaprezentować swoje umiejętności w na scenie w sali Miejskiego Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej. Festiwal jest wydarzeniem wyczekiwanym przez dzieci. Ma na celu propagowanie umiejętności i talentów dzieci niepełnosprawnych, zaprezentowania się na prawdziwej scenie z udziałem widzów. Udział w imprezie daje dzieciom poczucie spełnienia, radości i satysfakcji oraz zapewnia wspaniałą niezapomnianą zabawę. Dzieci odkrywają i poznają własne możliwości, zaspakajają potrzebę własnej samorealizacji, zyskują szansę pełniejszego istnienia w społeczeństwie. Festiwal jest wspaniałą okazją do integracji dzieci z różnych placówek nie tylko na terenie Rudy Śląskiej, ponad to jest to idealna okazja dla nauczycieli i opiekunów do wymiany doświadczeń, a także okazja do nawiązania nowych przyjaźni.

Obchody 100-lecia miasta Zabrza i Obchody III Powstania Śląskiego

W ramach obchodów 100-lecia miasta Zabrze w naszej placówce zostało zrealizowane mnóstwo działań m.in.: stworzono piosenkę o Zabrzu dla wszystkich przedszkolaków, postawiono drzewo świecące z wiszącymi fotografiami wszystkich dzieci, zasadzono pamiątkowego Dęba z Panią Prezydent Miasta Zabrze w ogrodzie przedszkolnym, zakopano kapsułę czasu, w której były zdjęcia grupowe wszystkich przedszkolaków, wyszukiwano w kronikach informacji zawierających historię przedszkola i Zabrza, fotografie, gry i zabawy, w które bawiono się 100 lat temu, stworzyliśmy własną kronikę z obchodów 100-lecia Miasta Zabrze, nauczyciele przygotowali występ dla dzieci pt. „Czerwony Kapturek po Śląsku”, mieliśmy okazję zobaczyć występ górnika z Orkiestry Górniczej, przeszliśmy alejkami osiedla z transparentami i flagami Miasta Zabrze wraz z seniorami, prezentowaliśmy „Taniec sprzątaniec” przygotowany przez dzieci, prezentowaliśmy pokaz Eko-mody, organizowaliśmy konkursu m.in. „Moje miasto w różnych porach roku” –konkurs fotograficzny. Wszystkie działania i wiele innych można zobaczyć na filmie podsumowującym stworzonym przez pracowników placówki.
W uroczystości uczestniczyła Pani Prezydent Miasta Zabrze – dr Małgorzata Mańka-Szulik, Pani Naczelnik Wydziały Oświaty Pani Ewa Wolnica, Pan Komendant PSP w Zabrzu st. bryg. Tomasz Bajreczyk, Pan Dyrektor Teatru Nowego w Zabrzu Zbigniew Stryj, pracownicy przedszkola, Rodzice, lokalna społeczność.

Piosenka z okazji 100-lecia miasta Zabrze.

Prezentacja makiety Zabrza

Dzieci z grupy II, wraz z paniami wykonały i zaprezentowały makietę miasta Zabrze. Praca została wykonana z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Przedszkolaki dzięki tej pracy poznały miejsca znajdujące się w Zabrzu i mogły stworzyć te budynki w miniaturze. Efekt pracy jest wspaniały!

Konkurs Plastyczny “Zabytki Architektury Zabrza”

W ramach obchodów 100-lecia miasta Zabrze, został zorganizowany konkurs plastyczny „Zabytki architektury Zabrza”. Prace przedstawiają najciekawsze według uczestników budynki usytuowane w naszym mieście.

Quiz wiedzy o mieście Zabrze

Wyjścia na Stary Cmentarz w Zabrzu

W ramach edukacji regionalnej i patriotycznej cyklicznie były organizowane wyjścia na Stary Cmentarz w Zabrzu, ul. Staromiejska, który został założony w 1899r. Miejsce to wpisuje się w kulturowe dziedzictwo naszego miasta. Podczas spaceru mogliśmy również podziwiać budynek kościoła przy ulicy Wolności, wybudowanego w stylu neoromańskim, którego historia zaczyna się już XIV wieku. Dzieci zachowują powagę , w ciszy i w zadumie odwiedzają przodków naszego miasta.

Organizacja Dnia Babci i Dziadka

Babcia i Dziadek odgrywają ogromną rolę w życiu dzieci. Opiekują się nimi, są ogromnym wsparciem w realizacji swoich pasji i dorastaniu. To wyjątkowy czas, każdy wnuczek i wnuczka starają się odwiedzić Babcię i Dziadka i spędzić z nimi wspólny, rodzinny czas. Celebrowanie Dnia Babci i Dziadka jest bardzo uroczyste w naszej placówce. Była inscenizacja i poczęstunek specjalnie dla gości. Na koniec to właśnie Seniorzy opowiadali przedszkolakom o swoim dzieciństwie, wspomnieniach z przedszkola i tamtych „starych” czasach. To był naprawdę niezapomniany i wyjątkowy dzień.

Organizacja konkursu rodzinnego pt. „DRZEWO mojej rodziny – Portret Rodzinny”

Konkurs rodzinny techniczno – plastyczny. Celem konkursu było zainteresowanie historią swojej rodziny, wzmocnienie wiedzy przedszkolaków o szczegóły związane z życiem ich przodków, propagowanie wartości rodzinnych, a także wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną poprzez wspólne tworzenie plakatu.

Wycieczka do Planetarium Śląskiego

Planetarium Śląskie powstało w 1955 roku jako pierwsza tego rodzaju placówka w Polsce. W 2018 roku rozpoczął się proces przebudowy i modernizacji, który zakończono cztery lata później. Dzieci miały okazję poznać jeden z najnowocześniejszych parków nauki na świecie.

Zajęcia hortiterapeutyczne z Seniorami

Zajęcia hortiterapeutyczne z Seniorami w naszym przedszkolu miały na celu wsparcie terapeutyczne i współpracę z Seniorami z Klubu Seniora, osobami starszymi, którzy tworzyli społeczeństwo, w którym rozwijają się nasze dzieci.
Zajęcia te miały na celu integrację przedszkolaków z Seniorami, stworzenie wspólnych dzieł z elementów roślinnych. Ważna też była otwartość obu stron na potrzeby innych i wykazanie się zrozumieniem. Był to czas owocnej pracy i dobrej zabawy, a przy okazji dzieci uczyły się szacunku do starszych osób.

Zapalenie znicza pod Pomnikiem Św. Franciszka


Dzieci zapoznały sie z osobą Świętego Franciszka, który przyjaźnił się ze zwierzętami i jest ich sprzymierzeńcem. W Zabrzu dzieci odwiedziły kościół przy ul. Franciszkańskiej gdzie służy również Nasz Ojciec Maksym z religii. Podobnie jak dzieci z grupy Motylków, które kochają zwierzęta, Święty Franciszek słynął z ogromnej miłości do natury, a zwłaszcza do zwierząt. Z tego również powodu uznawany jest za patrona ekologów. Poznały również legendy o spotkaniach ze zwierzętami. Dzieci zapoznały się z obiektem sakralnym.

Wyjście do Pomnika Braci Górniczej

Wyjście do Pomnika Braci Górniczej, poznanie jego historii oraz obecnych zmian. Pomnik Braci Górniczej, to symbol dziedzictwa i historii Zabrza. Dzieci dowiedziały się co oznacza szacunek do ciężkiej pracy.
Dzieciom przybliżono bardzo trudny, wymagający zawód jaki sprawuje górnik. Dowiedziały się z czym może być związany trud tej pracy. Na Górnym Śląsku gdzie mieszkamy wydobywa się węgiel kamienny. Dzieci dowiedziały się do czego używamy węgla kamiennego i czy moglibyśmy w dzisiejszych czasach bez niego żyć. Do rozwiązania tego pytania dzieci dochodziły same. Ich odpowiedzi były zaskakujące i bardzo dojrzałe w stosunku do wieku.

Roznoszenie przygotowanych kwiatów mieszkańcom i gościom

Roznoszenie przygotowanych kwiatów mieszkańcom i gościom odwiedzającym os. Kotarbińskiego w Zabrzu w ramach Pierwszego Dnia Wiosny. Dzieci miały możliwość poznania okolicy w trakcie roznoszenia kwiatów, a także miały okazję przekonać się, że mały gest może wywołać u drugiej osoby radość.

Organizacja Dnia Chleba

Przygotowanie upominków dla pracowników piekarni “SABA” – przekazanie ich z życzeniami. Organizacja Dnia Chleba to okazja do wprowadzenia wiadomości dotyczących staropolskich tradycji związanych z chlebem i solą.

Porządkowanie parku  im. Poległych Bohaterów w Zabrzu

Udział w porządkowaniu parku im. Poległych Bohaterów w Zabrzu jesienią i wiosną. Oglądanie miejsca i oddanie hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej poprzez zapalenie znicza pod Dębami pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej.
W trakcie porządkowania dzieci poznały kawałek historii Polski, oddały hołd ofiarom, ucząc się tym samym szacunku.

Zbiórka Herbatka zamiast Kwiatka

Zbiórka Herbatka zamiast Kwiatka – zbiórka dla Domu Pomocy Społecznej nr 3 przy ulicy Brysza w Zabrzu. Zorganizowanie systematycznej opieki i wsparcia dla żyjących bohaterów wydarzeń z lokalnej historii. Dzięki zbiórce dzieci dowiedziały się jak można sprawić przyjemność seniorom.
A takie działania uczą empatii i pokazują dzieciom jak należy wspierać i dbać o osoby starsze. Zbiórka realizowana była wspólnie z rodzicami.

Wielkanocne prezenty

Wielkanocne prezenty – pracownicy przedszkola wraz z grupą Biedronek przygotowały prezenty z okazji Wielkanocy dla naszych Seniorów z Klubu Seniora, była to okazja to porozmawiania na temat życzliwości i szacunku dla osób starszych, a także o tym jak wielką radość może sprawiać przygotowanie prezentów dla innych.

Udział w wiosennej edycji „Sprzątamy dla Polski”

Udział w wiosennej edycji „ Sprzątamy dla Polski” we współpracy z Radą Osiedla Kotarbińskiego i Szkoły Podstawowej 25 w Zabrzu. Dzięki przedsięwzięciu u dzieci rozwijana była postawa odpowiedzialności społecznej, patriotyzmu oraz troski o środowisko. Dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o środowisko, estetykę otoczenia w szczególności terenów zielonych.

Wycieczka do Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Wycieczka do Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Zapoznanie dzieci z dziedzictwem przemysłowym regionu, elementami historii w zakresie pracy mężczyzn i kobiet w przemyśle hutniczym, znaczenia stali w życiu codziennym.
Dzieci wysłuchały opowiadań rodzinnych o dawnych pracownikach huty, poznały warunki, historię pracy w hucie, akcesoria pracy i życia codziennego. Mogły zobaczyć, jak wyglądało kiedyś miejsce pracy hutników, a jak wygląda teraz. Poznały różnice w ubiorze hutników, technologii wytapiania metali. Dzięki wycieczce rozwijana była preorientacja zawodowa u dzieci.

„Zabrze w barwach optymizmu”

Udział w VI rodzinnym konkursie fotograficznym pt. ZABRZE MOJA MAŁA OJCZYZNA pod hasłem „Zabrze w barwach optymizmu” pod patronatem Prezydent Miasta Zabrze Pani Małgorzaty Mańki-Szulik. Poprzez udział w konkursie wzmacniana była więź dziecka z rodzicem, ponieważ fotografie były wykonywane rodzinnie. Udział wzmocnił samoocenę dziecka i dał ogromną radość z wygranej. Ponad to nasza placówka realizuje projekt „Optymistyczne Przedszkole” w ramach którego buduje pozytywny obraz przedszkolaka.

Wyjście do Teatru Nowego

Wyjście do Teatru Nowego mieszczącego się na placu Teatralnym w Zabrzu.
Dzięki wycieczce wzmocniony był u dzieci szacunek dla przeszłości i tradycji tego miejsca, dziedzictwa narodowego i kulturowego. W trakcie wycieczki dzieci poznały historię Teatru Nowego i ludzi z nim związanych.

Uroczyste odśpiewanie hymnu

Uroczyste odśpiewanie hymnu przez dzieci w przedszkolu. W trakcie odśpiewania dzieci uczyły się odpowiedniej postawy, jaką należy zachować w trakcie śpiewania hymnu. Wzmacniany był u dzieci szacunek do uroczystości narodowych (np.: święta Niepodległości, Święta Konstytucji 3 maja i innych), obchodzonych w przedszkolu. Dzieci dowiedziały się, jak należy być ubranym i co to jest kotylion. Wzmacniane było poczucie wspólnotowości i patriotyzmu.

11 listopada to ważne święto narodowe, które często obchodzimy również w trakcie zajęć w przedszkolu. Nic dziwnego – to dobra okazja, by porozmawiać o tym, czym są symbole narodowe, patriotyzm czy sama niepodległość. Co to oznacza, że żyjemy w niepodległym państwie? Jakie są polskie tradycje? Te i inne ważne rozmowy były podejmowane przez naszych przedszkolaków, podczas tego ważnego święta dla Polaków.

Oglądanie filmu edukacyjnego

Oglądanie filmu edukacyjnego na temat historii stolicy Polski pt:” „Warszawa – stolica Polski” -film edukacyjny dla dzieci i młodzieży https://www.youtube.com/watch?v=z-gUQi2HrgI
Oglądając film dzieci dowiedziały się, że nie zawsze stolicą Polski była Warszawa. Miały możliwość zobaczenia jak Warszawa wyglądała kiedyś i dziś. Poznały najważniejsze miejsca w stolicy oraz dowiedziały się co warto tam zobaczyć.

Organizacja konkursu „Moja piękna Polska”

Organizacja konkursu „Moja piękna Polska”. Zadaniem uczestnika konkursu było sfotografowanie miejsca w Polsce, którego jego zdaniem jest piękne.
Celem konkursu było wzbudzanie zainteresowania dzieci bogactwem polskiej przyrody, światem roślin, zwierząt, pięknem krajobrazów, uwrażliwianie na piękno otaczającego nas świata, a także prezentacja dziecięcej twórczości. W konkursie rozwijana była więź między dzieckiem a rodzicem, ponieważ zdjęcia były wykonywane wspólnie z rodzicem.

Wycieczka Do Agroskałki jako Miejsca Pamięci Narodowej

Dzieci odwiedziły gospodarstwo agroturystyczne „Pod Skałką”. To wyjątkowe miejsce, położone w malowniczym makroregionie geograficznym – Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w miejscowości Przybynów. Odwiedzenie agrogospodarstwa turystycznego to doskonały pomysł, aby móc odpocząć od zgiełku miasta wśród pięknych, naturalnych krajobrazów, a także skorzystać z bogatej oferty atrakcji, przygotowanej z myślą szczególnie o najmłodszych uczestnikach wycieczki. Czas w agroturystyce w Przybynowie płynie wolno i spokojnie, w zgodzie z naturą. Niepowtarzalną, sielską atmosferę tworzy doskonale zachowany skansen Wsi Jurajskiej, swoisty wehikuł czasu do dawnej, polskiej wsi. Dzieci miały możliwość zobaczenia, jak wyrabia się masło, odbyła się także degustacja. Poznały zasady, jak należy zachowywać się wśród zwierząt zagrodowych.

Organizacja warsztatów dla nauczycieli pt. “Podstawy interpretacji dziedzictwa”

Organizacja warsztatów dla nauczycieli pt. “Podstawy interpretacji dziedzictwa” w ramach współpracy z “Pracownią z Barwinkiem”. Poszerzanie metod pracy nauczycieli w zakresie interpretacji elementów kultury i historii w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym.
Dzięki udziale nauczycieli w warsztatach dzieci biorą udział w zajęciach o walorach kulturowych. Co roku włączają się w prace porządkowe na terenie Starego Cmentarza w Zabrzu, dzięki czemu doświadczają tradycji dbania o miejsca pochówku przodków. Dzieci zapoznają się z regionalnymi legendami, lokalnymi bohaterami czy przedstawicielami lokalnej społeczności (powiązanej z rozwojem miasta, tradycjami górniczymi i hutniczymi, zabytkami postindustrialnymi oraz miejscami o walorach przyrodniczych), buduje w ich umysłach obraz ciągłości tego, co było, co jest, i na co sami będą mieć wpływ w przyszłości. Język przekazu treści historyczno-patriotycznych, wzmacniany doświadczeniem wielozmysłowym i autentycznym przeżywaniem, ma rozwijać relacje dzieci z kulturą i dziedzictwem.

Realizacja elementów programu “Każdy Bajtel, wie jak po Śląsku godo się”

Realizacja elementów programu “Każdy Bajtel, wie jak po Śląsku godo się” program edukacyjny
kształtujący przywiązanie i szacunek do tradycji i kultury regionu.
Ślązacy mają za sobą tysiące lat bogatej historii, mają swoją gwarę (śląsko godka) oraz tradycje przenoszone z pokolenia na pokolenie. Dziecko rodząc się poznaje najbliższe otoczenie, czyli swoją rodzinę i okolice. Zajęcia, w których uczestniczyły dzieci miały na celu pobudzenie ciekawości na temat regionu, jakim jest Śląsk.
Dzieci miały okazję zobaczyć teatrzyk kukiełkowy pt. „Czerwony Kapturek po Śląsku”.

Wspólne świętowanie dnia Dziecka z Seniorami

Wspólne świętowanie dnia Dziecka z Seniorami- przygotowanie przez Seniorów ręcznie wykonanych prezentów dla dzieciaków w ramach rozwijania wieży międzypokoleniowej. Dzieci miały możliwość spędzenia czasu z osobami starszymi, rozwinęła się u nich empatia. Była to okazja do nauki jak ważna jest wdzięczność za maleńkie gesty innych ludzi.

Ogród Botaniczny

W trakcie realizacji projektu „Szkoła Patriotów” Dzieciaki odwiedziły Zabrzański Ogród Botaniczny. Miejsce to ukazuje jak ważne jest zbieranie i zachowanie roślin, lokalnych lub egzotycznych, a także ochrona zagrożonych gatunków. Ważna jest również ochrona różnorodności biologicznej i przekazywanie dziedzictwa przyrodniczego.

Spacer pod Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu

Spacer pod Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu celem pokazania napisu ufundowanego przez zabrzan, upamiętniającego pobyt Prezydenta Republiki Francuskiej gen. Charles de Gaulle dnia 9 września 1967, który powiedział: “Niech żyje Zabrze najbardziej śląskie ze wszystkich śląskich miast.” Zapoznanie się z historią ulicy de Gaulle’a.

Święto Demokracji

Święto Demokracji – celem tego święta jest szerzenie i umacnianie demokracji, wymianę doświadczeń w zakresie promowania demokracji w relacjach wzajemnych oraz w ramach systemu ONZ, podniesienie świadomości społeczeństwa na temat demokracji oraz jej stanu na świecie, oddanie hołdu ludziom walczącym o demokracje i prawa człowieka. W tym wyjątkowym dniu dla Naszego kraju, Dzieci miały możliwość odwiedzać każdą salę i gabinety pracowników przedszkola, by poznać pracę od wewnątrz, wszystkie osoby pracujące w naszej placówce, zadawać nurtujące ich pytania. Dzieci kształtowały umiejętność samodzielnego poruszania się po budynku przedszkola, a także samodzielnie dokonywały wyborów aktywności.

Spacer do parku Dubiela w poszukiwaniu wiosny, kwiecień 2023

Wizyta w Filharmonii Zabrzańskiej

Wyjście okazało się być pełne wrażeń i niespodziewanych dźwięków. Dzieci miały okazję zwiedzić wnętrza Filharmonii, posłuchać o jej historii i uczestniczyć w przepięknym koncercie muzyki poważnej. Doceniamy to miejsce również pod względem współpracy z lokalną społecznością.

Dzieci z grupy VIII udały się na koncert do Filharmonii w Zabrzu. Zapoznały się z zasadami, jak należy zachowywać się w miejscu kulturowym.

Odwiedziny cmentarza

W ramach akcji „Szkoła Pamięta” grupa 8 wybrała się na pobliski cmentarz, aby zapalić znicz pod krzyżem tym ludziom, których nie ma już dzisiaj z nami, a także uporządkować opuszczone i zaniedbane groby. Dzieci dowiedziały się także, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

BohaterON – włącz historię!

Grupa motylków bierze udział w ogólnopolskiej kampanii pt.: „BohaterON – włącz historię”. Ma ona na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Dzieci biorą udział w cyklu zajęć o tematyce wojny i Powstania Warszawskiego, a dyskusja o historii jest dostosowana do rozwoju emocjonalnego i poznawczego dzieci. W ramach kampanii wychowankowie naszego przedszkola: oglądają przedstawienie kukiełkowe, pt. „Niebajka o Powstaniu Warszawskim”, pod koniec którego przeprowadzona jest rozmowa na temat tego, kim jest bohater oraz przygotowują  pacynkę myszki, która służy do odgrywania przez dzieci scenek, w których wspólnie zastanawiają się nad sposobami rozwiazywania konfliktów. Druga część zajęć obejmuje zapoznanie się z filmikiem Elizy Piotrowskiej, pt. „Jak zostałem bohaterem”, po czym wspólnie z przedszkolakami nauczyciele rozmawiają o tym, czym jest ojczyzna, historia, wolność oraz bohater. Cały cykl zajęć kończy się przygotowaniem pocztówek, na których dzieci rysują miejsca, które są dla nich ważne oraz ludzi, których uważają za bohaterów w ich życiu.

Zapraszamy na stronę https://bohateron.pl

Fasolka Niepodległości

Z okazji Dnia Niepodległości  zagościło w naszym przedszkolu wyjątkowe nasiono, którym jest Fasolka Niepodległości. Jest to niesamowity produkt ziemi polskiej, którego niepowtarzalną cechą jest widoczny symbol orła w koronie. W XIX wieku uprawa fasolki została rozpowszechniona, stając się symbolem patriotyzmu i pragnień niepodległościowych.

Zainteresowanie i docenienie tradycji kulinarnych, jako elementu naszego dziedzictwa kulturowego wpłynęły na wzrost zaciekawienia historią fasolki z orzełkiem. W 2010 roku fasola ta została wpisana na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nadano jej też drugą nazwę: fasola niepodległości. Przekazujemy ją więc Drodzy Rodzice na Wasze ręce i Waszych pociech, niech rośnie!

Świętujemy 11 Listopada

11 listopada Polska świętuje 105. rocznicę odzyskania niepodległości. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, odrodziło się niepodległe państwo polskie. Dzień ten obchodzony jest jako Narodowe Święto Niepodległości od 1989 roku. W przedszkolu obchodzimy je uroczyście, wspólnie odśpiewujemy hymn, przygotowujemy różne prace plastyczne oraz maszerujemy wokół bloków na Osiedlu Kotarbińskiego.

Wycieczka do planetarium

W październiku dzieci z grupy Biedronek oraz Żabek udały się w autokarową podróż. Celem przedszkolaków było Planetarium w Chorzowie. Samo miejsce, jakim jest obserwatorium, wzbudziło w dzieciach wielką ciekawość. Natomiast udział w najpopularniejszym seansie pt.: „Kometa nad Szwajcarską Doliną”, który w całości poświęcony jest astronomii, przysporzył widzom wiele wrażeń. Dzieciom w podróży w stronę tytułowej komety towarzyszył znany astronom Mikołaj Kopernik, który opowiadał pasażerom Planetarium o gwiazdozbiorach, planetach i innych ciałach niebieskich.
Mamy nadzieję, że zaproponowany przez wychowawców wyjazd sprawił, że któreś z dzieci będzie chciało poznawać nieznane jeszcze zakamarki wszechświata i badać to, co już ktoś odkrył.

Dzień Demokracji

We wrześniu w naszym Przedszkolu jest organizowany Dzień Demokracji. W ten dzień dzieci mogą swobodnie poruszać się po naszym przedszkolu z zachowaniem szczególne ostrożności. Dzieci mogą odwiedzić swoich kolegów lub rodzeństwo w innych grupach, zaglądają do Pani Dyrektor jak i Pań Kucharek. W każdej z sali jak i gabinecie czeka wiele niespodzianek, przy których towarzyszy moc emocji.